Oprava křížku na Hřebenovém buku
Odedávna je v sedle mezi Špičákem a Stržovým vrchem zavěšen na stromě kříž, symbol chránící poutníky před zlými živly. Lidé tomu místu říkají Hřebenový buk, dříve Kammbuche. Cesta přes sedlo pro ně byla významná, neboť spojovala jižní podhůří se severním.
Nejstarší známé foto pořídil na přelomu 19. a 20. století frýdlantský fotograf Josef Weiß. Bylo zveřejněno v Ročence Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory z roku 1901 a o málo později i na pohlednici.
V květnu 1960 vyfotil Hřebenový buk Miloslav Nevrlý, jenž zjistil, že původní buk padl následkem stáří v roce 1903, načež byl krucifix krytý stříškou zavěšen na sousední strom. Dnes již nikdo nespočítá, kolikrát byl kříž s tělem ukřižovaného Krista obnoven. A není známo ani to, kolikátý buk je jeho nositelem.
Před pár roky poničil památku vandal. Zdravý člověk nepochopí, proč na nedostupný kříž jakýsi hlupák házel sekerkou či podobným ostrým předmětem, až se mu podařilo přelomit obě Kristovy ruce a poškodit tabulku i buk. Záseky v kůře stromu o tom svědčí dodnes.
Členové Spolku Patron si na začátku roku předsevzali, že ještě v roce 2019 zajistí opravu. Dne 14. září Jiří Herčík vystoupal na sedlo, zhotovil si zde provizorní žebřík, tabulku sejmul a odnesl. Doma vyměnil korpus, opravil písmo i poškozenou stříšku, a v pondělí 7. října 2019 obnovenou památku vrátil na své místo.
Křížek na Hřebenovém buku tak opět shlíží na kolemjdoucí.