Oprava Geisslerova pomníčku v roce 2021
Připomínka místa smrti dřevorubce Geisslera stojí při neznačené cestě pod vrcholem Oldřichovského Špičáku. Má vzhled čtyřhranného sloupu s výklenkem pro desku a křížkem na vrcholu. Jde o památku, o které nemáme příliš mnoho informací. Něco ale přeci jen víme.
Udává se, že na tomto místě skonal v náručí svých tří bratří Ignaz Geissler, když byl stižen mrtvicí při kácení stromu. V Matouschkově mapě z roku 1927 byl kříž vyznačen pod názvem Geisslers Kreuz. Místní horalé mu také říkali Ignazův kámen, neboli v jejich dialektu Nazes Stein. Odtud víme, že se jedná o památku připomínající smrt Ignaze Geisslera. Není známo, kdy k této události došlo, ani kolik bylo Ignazi Geisslerovi let. Nikdo si již nepamatuje, jak pomníček vypadal a co obsahovala původní deska. Ví se jen, že dřívější křížek byl uražen zřejmě na rozhraní 40. a 50. let dvacátého století.
Ernst Elstner – jeden ze „tří přátel“, k nimž patřili ještě Franz Peuker a Fred Wildner (kteří si kdysi pořídili tajuplnou tabulku na Ptačích kupách), vytvořil v roce 1971 pro radost svoji a svých přátel „album pomníčků“. Tato parta tří starousedlíků je nejen vyhledávala, ale též je dle možností udržovala. Byli to vlastně naši předchůdci, i na jejich dílo členové Spolku Patron dodnes navazují. Ke Geisslerově památce Ernst Elstner uvedl, že v roce 1970 spolu s Fredem Wildnerem upevnili na pomníčku kovovou tabulku s nápisem a o dva roky později přidali i železný křížek. Náš známý a spolupracovník Ullrich Junker z německého města Bodnegg toto „album“ později opakovaně publikoval v podobě skript. Tím naše znalosti o Geisslerovu kříži končí. Ani hledání v matrikách další detaily zatím nepřineslo. Kovová tabulka z roku 1970 nevyplňovala výklenek celý, ale pouze jeho horní část. Navíc byla po půl století již poněkud zašlá. Z našeho pohledu tedy už pomníček nevypadal nejlépe. Před delší dobou, při těžbě těžkou technikou v okolí, došlo navíc k částečnému odhalení paty žulového sloupu.
Již při plánování oprav na rok 2020 jsme o údržbě Geisslerova kamene uvažovali. Problémy s epidemií ale realizaci odsunuly až na letošní rok. První aktivitou bylo přesné změření rozměrů výklenku a zjištění, že částečné odhalení paty sloupu nezpůsobuje nestabilitu sloupu. Současně Bohumil Horáček navrhl pro obrázek motiv Piety podle obrazu italského renesančního malíře Pietra Perugina. Namalování kopie na nerezové ocelové desce jsme zadali Pavlu Koňaříkovi z Hejnic. Po převzetí obrázku jsme se již mohli domluvit na termínu vlastní akce v terénu.
V pátek 1. října jsme se sešli s Jiřím Herčíkem, jeho manželkou a Františkem Golisem na parkovišti u obecního úřadu v Oldřichově v Hájích a vyrazili jsme k pomníku. Cestou jsme minuli těžaře s technikou, pracující jen asi tři sta metrů pod pomníkem. Cesta byla od poslední křižovatky dost poničená a až k pomníku rozšířená.Jirka se pokusil původní tabulku odšroubovat. Podle očekávání to po padesáti letech nešlo. Hlavy obou šroubů tedy odsekl a desku vyňal. Konstatovali jsme, že původní destička byla zhotovena z oceli překryté hliníkovým plechem. Ocelová část byla již natolik zrezivělá, že se z hliníkového potahu částečně vysypávala. Jirka ještě začistil zbytky po šroubech.
Novou desku jsme nejprve zkusili umístit nasucho do výklenku. Skvěle do něho sedla, a tak Jirka na její zadní stranu nanesl chemickou kotvu. Obrázek jsme pak definitivně umístili do výklenku a pár minut jsme ho přidržovali, než chemická kotva zavadla. Jirka pak ještě vyplnil menší prohlubně kolem paty křížku, aby v nich nestála voda. Křížek je v dobrém stavu a zcela jistě ještě mnoho let nebude muset být nahrazen. Nakonec ještě Jirka zaplnil spáru mezi novou tabulkou a okrajem výklenku silikonem, aby pod desku nemohla vnikat voda.
Po letošní opravě vypadá Geisslerův pomníček opravdu velmi hezky. Jde patrně o nejhezčí podobu za dobu jeho existence. To snad můžeme konstatovat i přesto, že původní vzhled památky už nikdo nezná.
Dílo Ernsta Elstnera a Freda Wildnera bylo tedy nahrazeno. Jimi vyrobená tabulka je nyní součástí stále expozice Spolku Patron ve Vile Schowanek v Jiřetíně pod Bukovou.