Nevkus do Jizerských hor nepatří
Pomníčky v Jizerských horách vznikají a zanikají. Je tomu tak odpradávna. Nikdo již dnes nezjistí, kdo, kdy a proč zřídil vůbec první pomníček v horách. Možná to byla jen dřevěná deska nebo překřížené větve, a dost možná, že nejstarší jizerskohorský pomníček neměl s křížem pranic společného.
Většina pomníčků, které dnes považujeme za staré a nazýváme je familiárně „rodinným stříbrem“, vznikla v průběhu 19. století. Některé z památek jsou ještě starší, ale i nejstarší nesahají dál, než do poloviny 17. století. Lidé se v horách rodili, žili, umírali. Mnohdy za velice tvrdých podmínek. Zemřel-li někdo, byl podle staletí osvědčených pravidel pohřben do vysvěcené půdy na hřbitově. Pokud někdo zemřel nešťastnou náhodou, zřídili pozůstalí na místě pomníček, tělo nešťastníka však stejně putovalo na hřbitov. Pomníčky pak vznikaly i jako poděkování za šťastnou událost, jako cesta k utišení svědomí, či jako prostředek k propojení se s boží vůlí. Dělo se tak s pokorou k životu jako takovému, ke kraji, který dával obživu, a tehdy ještě – i k Bohu.
S průběhem let a staletí se potřeba vzniku postavení pomníku měnila, a tak se svých pamětních míst dočkali monarchové, pak republika a její politici, vojáci – od těch rakouských až po rudoarmějce, zasloužilí pracovníci, Jára Cimrman, cyklisté, motorkáři, adrenalinoví sportovci, náhodní návštěvníci hor, nebo ti, kteří jen jeli či prošli okolo, a hory si doživotně zamilovali. S tím vším se Jizerské hory a ochránci jejich pomníčků dokázali vypořádat, mnohdy i za docela dramatických okolností. Časem se ale pocit potřeby (zpravidla už pozůstalých) mít v horách pomníček rozšířil natolik, že se z horských svahů a skalních úpatí stává „hřbitov“, kde mnohdy končí lidský popel, místo toho, aby byl řádně uložen na skutečném hřbitově. Tak se někdy stane, že při trhání borůvek nevědomky a nepietně šlapeme po místě něčího posledního odpočinku.
I s tím se ale „pomníčkáři“ už nějak smířili. Co jsme však objevili na podzim roku 2018 na kameni zvaném Hemmstein neboli Brzda, předčilo všechna očekávání. Jako by nestačily nápisy azbukou, objevil se přímo na památce, na kterou členové Spolku Patron před lety znovu umístili sražený kříž, další – tedy druhý – křížek! Pěkně zasazený do těla kamene, s tabulkou a jménem i životními daty – to vše čerstvě „dušičkově „ozdobeno“. Možná, že u kamene spočinul i popel, charakter a provedení vzpomínkového místa tomu nasvědčuje.
Hemmstein, či chcete-li Brzda, však sloužil úplně jiným účelům. Svážeči dřeva věděli, že u kamene musí začít brzdit naložené saně před prudkým sešupem do údolí Smědé. Jistě se tu i pomodlili za úspěch nebezpečné jízdy. Podobu památky, jak vypadala ještě v polovině minulého století, najdete na barevné fotografii na vnitřní straně obálky. Umístění pohřebního křížku dokazuje nejen neznalost autora, ale i notnou dávku nevkusu a sobectví, kterou poničením této památky předvedl.
Instalace druhého křížku pobouřila veřejnost v širokém okolí a nesouhlasí s ní ani výbor Spolku Patron. Nevkus do Jizerských hor nepatří, a proto, čte-li tyto řádky zhotovitel nového křížku na Brzdě, žádáme jej tímto o jeho odstranění. Pokud ho tady někde nutně potřebuje mít, najde v okolí dostatek jiného kamení.
Nevkusné jsou i vaše některé opravené křížky,nevkusné jsou dřevořezby po Jizerkách,nevkusné jsou chalupy kam lidi cpou plastové okna .nevkusné je vypouštět odpad z boulingového klubu v josefáči do potoka.nevkusné je od pana Morávka zničená louka jeho stavbami kiosků a sjezdovek,a přístřešků pro rolby.asi si společnost patron Jizerky chce koupit nebo co?radši ať pan Endler mlčí a měl by se vrátit kam má!
Protože s tím nemám nic společného, nevím proč mne někdo bezdůvodně napadá! Jsi-li slušný člověk, omluv se mi!
Herbert Endler
Jo jo omlouvám se ……