Císařský pomník v Hejnicích
Zastavme se ještě jednou v Hejnicích, tentokrát kvůli památce, kterou již u chrámu Navštívení Panny Marie nenajdeme. Stávala na prostranství před kostelem, v jeho ose, avšak mimo vlastní církevní a poutní areál. Pomník, který mám na mysli, se k poutnímu místu nijak nevztahoval – oslavoval rakousko-uherského císaře Franze Josefa I. a jeho manželku Elisabeth, zvanou Sissi. Dnes se v těchto místech uprostřed parčíku nachází malé kruhové prostranství, lemované několika lavičkami.
Kdy a proč zde císařský pomník vznikl? Podobně jako současná Česká republika a předchozí Československo mělo své „osudové osmičky“ i Rakousko-Uhersko. Císař Franz Josef I. na rakouský trůn nastoupil 2. prosince 1848 a 10. září 1898 byla jeho manželka Elisabeth zabita při atentátu, který na ní u Ženevského jezera provedl italský anarchista Luigi Lucheni, jež císařovny probodl upraveným pilníkem.
Obě výročí se v roce 1908 osudově protínají a na mnoha místech rakousko-uherské monarchie se pořádají výroční slavnosti, staví se pomníky. Nejinak tomu bylo i v Hejnicích, kde měl být nový pomník nejprve určen pouze císařovně, ale nakonec se organizátoři rozhodli připomenout i císařovo vladařské jubileum. Hejnice se tak staly jedním z mála měst, ve kterých byl císařský pár oslavován společně.
Potřebné finance byly získány z dobrovolných sbírek. Podle oficiálních zpráv z tisku přispěli i ti nejchudší „v údolí pod Ořešníkem“. Pomník tvořil žulový podstavec, na kterém byl vztyčen tmavý syenitový obelisk, sahající do výšky šesti metrů. Zatímco v dolní části pomníku byly umístěny oslavné nápisy, jeho horní část zdobily reliéfy císařského páru, odlité z bronzu. Na levé straně profil Franze Josefa I., napravo opačně Elisabeth-Sissi, oba hledíce na sebe. Obelisk byl zakočen zdobenou císařskou korunou.
Žulový podstavec pocházel z Jizerských hor a ze svého raspenavského lomu jej dodal a vytesal známý kameník Julius Lange, syenitový obelisk byl ze země vyrubán a opracován na Šluknovsku ve firmě Granit und Syenit Werke, kterou vlastnil Franz Laske z Rožan. Bronzové reliéfy byly dílem G. Alberta z Rumburka.
Slavnostní odhalení pomníku před barokním hejnickým kostelem se konalo v neděli 23. srpna 1908. Kromě místních spolků a politiků se jej zúčastnil také tehdejší krajský hejtman Hirsch a skupina velitelů důstojnického sboru z Liberce. Deník Reichenberger Zeitung ve zprávě, kterou o události podává ve vydání z 26. srpna 1908, uvádí, že se také „shromáždil velký dav lidí“. Slavnost začala polní mší, po které hejnický nadučitel Josef Porsche pronesl slavnostní řeč. Po něm se přidal též městský zastupitel Anton Worf, který promluvil jménem obce a pomníkového výboru. Pak následovalo slavnostní vysvěcení pomníku za doprovodu mužského pěveckého sboru z Hejnic. Neděli zakončoval odpolední koncert v nedalekém hotelu Kaiserfhof, kde se večer konala též taneční zábava. Oba hudební počiny doprovodila dechová hudba kapela c. a k. regimentu infanterie č. 74 z liberecké posádky.
Musela to být tehdy velká sláva. Nový se pomník před kostelem Navštívení Panny Marie velmi vyjímal a lidé jistě věřili, že památka císařského páru bude živa po dlouhá léta. Postaven na „věčné časy“ se dokonce dostal i do žádosti hejnické obecní rady na povýšení Haindorfu na město. Pomník totiž nevyjadřoval jen loajalitu místních k císařství a domu habsburskému, ale též vyspělost zdejší komuny. Přichází však Velká válka a na jejím konci vznik Československa. Strach československých politiků z návratu Habsburků a snaha vynutit si loajalitu obyvatel vedlo v roce 1923 k přijetí zákona na ochranu republiky. V jeho důsledku během krátké doby – z moci úřední – zmizelo z očí obyvatelstva vše, co jen trochu připomínalo moci i vlády zbavený vládnoucí rod. K nelibosti hejnických občanů byl odstraněn i jubilejní císařský pomník. Jeho další osudy jsou neznámy. Dnes jej připomíná jen několik málo fotografií. S nimi však i žije naděje, že se pomník císařského páru do Hejnic ve své replice vrátí.
Bohumil Horáček