Vzpomínka na Rudolfa Kauschku
Jedním z nejhezčích jizerskohorských pomníčků je nenápadná tabulka, připomínající sportovní a horolezeckou legendu Rudolfa Kauschku. Jeho památka se nachází v neschůdných srázech Poledních kamenů, na skále zvané Náhrobek. Její nalezení ani přístup k ní není zcela jednoduchý.
Když jsem ve starších časopisech Patron pátral po nějakém příspěvku o Rudolfu Kauschkovi, překvapivě jsem žádný nenalezl. Přesto se však domnívám, že rozepisovat se o něm podrobněji by bylo nošením dříví do lesa, neboť informace o tomto muži lze najít jinde. Zůstanu proto stručný.
Rudolf Kauschka se narodil v roce 1883 ve Fukově, ale ve dvanácti letech se s rodiči přistěhoval do Bílého Potoka. Po studiích v Liberci se stal po otci celníkem. Postupně se vyvinul ve všestranného sportovce, avšak prim u něho hrálo horolezectví. Díky němu se nesmazatelně zapsal do historie Jizerských hor. Svůj vztah k přírodě vyjádřil v dodnes ceněné knize Wandern und Klettern, vydané v roce 1924.
Místem, jež si Kauschka obzvlášť oblíbil, byl právě Náhrobek. Tady rád nerušeně sedával a možná se mu hlavou honily verše teskných básní, které o Jizerských horách skládal. Byl to nejspíš on, kdo tuto půvabnou plošinku ve změti skal pojmenoval.
Pamětní tabulku před více než půl stoletím s láskou vyrobil jablonecký rytec, fotograf, autor knih a amatérský výtvarník Siegfried Weiss. Podílel se i na jejím upevnění.
Rudolf Kauschka zemřel 2. dubna 1960 v německém Kemptenu a na tamním hřbitově je i pochován. Otisky jeho stop jsou však v Jizerských horách patrné dodnes. Od jeho smrti uplynulo letos šedesát let, a proto mu věnujeme tuto vzpomínku.
Otokar Simm