Příběh památky Jindry Štajnce
Nenápadnou tabulku, která je zobrazena na titulní straně tohoto vydání časopisu Patron, věnovali kamarádi Jindrovi Štajncovi. Památku je možné objevit vlevo od cesty, půjdete-li z Bedřichova po trase Jizerské magistrály k rozcestí U Buku. Většina kolemjdoucích ale dnes už neví, proč tady tabulka je a koho připomíná. Správné informace nenajdeme ani na webových stránkách věnovaných jizerskohorským pomníčkům.
Jindra Štajnc se narodil 15. dubna 1952 v Liberci. Po ukončení základní školy absolvoval studium na Střední průmyslové škole textilní v Liberci. V roce 1972 Jindra nastoupil do tehdejšího n. p. Hedva, závodu 5 v Liberci, do tkalcovny Benninger. Po praxi na tkalcovně odešel do sesterského závodu Hedva 6 Liberec, kde byla barevna a finální výroba. Tady pracoval na úseku technické kontroly. V té době byl aktivně činný ve Slovanu Liberec, kde jako trenér atletiky vedl mládež.
V Hedvě byla skupina lyžařů-běžkařů, která při Jizerské padesátce zajišťovala občerstvovací stanici na Smědavě. V roce 1984 založili organizátoři Jizerské padesátky Jizerskou magistrálu. Jejím duchovním otcem byl Václav Foff, tehdejší ředitel Jizerské padesátky. Při tělovýchovné jednotě Lokomotiva Liberec byl založen lyžařský oddíl, jehož členové bezplatně prováděli značení a úpravu tratí Jizerské magistrály. Svoji základnu měli u horolezecké chaty TJ v Bedřichově až do roku 1999. Jindra byl svobodný, velmi obětavý a věnoval se s nadšením sportu. Mimo plánované služby se zúčastňoval brigád jak při vysazování stromků, tak při tvorbě map či stavbě tyčového značení.
Jindra zemřel po dlouhé nemoci 24. listopadu 1993 ve věku pouhých 41 let. Pohřeb se konal 2. prosince v libereckém krematoriu, kde byla přítomna i většina magistrálníků oblečených do stejnokrojů.
Následně jsme se v partě kamarádů dohodli, že Jindrovi najdeme v blízkosti Bedřichova vhodný kámen na pomníček. U zámečníka v Harcově zajistili SKI kamarádi Vladimír Horáček, Jaroslav Matějka a další výrobu destičky, která pak byla umístěna na balvan u cesty. Skupina každoročně navštěvuje jak Jindrovu památku pod rozcestím U Buku, tak i rodinnou hrobku na hřbitově v Ruprechticích.
Jedna kuriozita je na pamětní destičce: Jindra zemřel 24. listopadu 1993, na tabulce je ale ze záhadných důvodů uvedeno 25. 11. 1993.
Dobrý den.
Jindra byl můj strýc.
Chtěl bych vědět zda někdy běžel třeba jiz50.
Nevíte náhodou?
Děkuji