Památka padlých turnerů pod Bramberkem a její nepovedená oprava
Při takzvané Bramberské silnici, vedoucí z Lučan nad Nisou kolem pily do Horního Maxova, stával hostinec Zur Schweiz, zvaný též Schweizerbaude, tedy Švýcarská bouda. Nacházel se až pod Bramberkem, kde už silnice přestala stoupat. Stavení mělo čp. 375 a jeho vlastníkem býval Hermann Zimmermann. Z kdysi oblíbené hospody zbyla do dnešní doby nejen hromada zarostlých sutin, ale i zarovnaná plocha ohraničená statnými stromy. Snad zde bylo venkovní posezení, mohlo se tu ale nacházet i cvičiště lučanského tělocvičného spolku Frohsinn (Veselá mysl). Proč právě tohoto spolku? Lze tak soudit ze staré pohlednice, kterou odeslal v roce 1910 majitel svému příteli do Smržovky, patrně výrobci odznaků. Hospodský se podepsal následovně: Za tělocvičný spolek Frohsinn Lučany Hermann Zimmermann, Lučany Bramberk. Samozřejmě, že psal německy, tady uvádím překlad.
Tím se nejspíš vysvětluje, proč členové Veselé mysli postavili v roce 1925 právě vedle Švýcarské boudy památku svým padlým druhům-cvičencům. Příležitostí k tomu se stalo 40. výročí založení spolku. Na vyvýšeném podstavci s ozdobným kováním stál velký žulový blok, který nesl pamětní desku s vlastenecky laděným německým nápisem1:
Deutscher Turnverein
„Frohsinn“ Wiesenthal
Bramberg
1885 1925
Unseren
im Weltkriege
gefallenen
Turnbrüdern
in deutscher Treue
gewidmet.
1914 1918
Deutsch und treu bis in den Tod.
Před centrálním pomníkem stálo 11 malých neopracovaných kamenů a na každém z nich byla tabulka se jménem padlého turnera, daty jeho narození a úmrtí, včetně místa, kde přišel o život. Pietní místo bylo ohrazeno dřevěným plůtkem.
Nelze se divit, že v poválečné době tabulky zmizely, kupodivu ale zůstaly téměř všechny kameny a především hlavní pomník, samozřejmé též bez desky. Dlouhá léta lidé chodili kolem, aniž by většina z nich věděla, o jakou památku jde. Když v roce 1998 vyšla kniha Album starých pohlednic Jizerských hor, s Petrem Kurtinem jsme do ní zařadili i zajímavý pohled s lučanským pomníkem padlých cvičenců. V té době bylo již místo částečně upraveno, desky ovšem chyběly.
V roce 2012 ale došlo k nečekané změně – na velkém pomníku se objevila nová skleněná deska s původním nápisem a také na malých kamenech byly opět upevněny tabulky se jmény padlých. Okolí bylo vkusně upraveno, postaveno bylo i oplocení. Když jsem se sem poprvé vypravil, měl jsem z proměny radost.
Jenže ta trvala jen do chvíle, než jsem se začetl do jmen a textu. Nebylo pochyb o tom, že na hlavní desce jsou chyby a také jména padlých mi přišla podivná. Vše jsem zdokumentoval a doma porovnal s čitelným skenem fotopohlednice. A nevěřil jsem svým očím, našel jsem chyb jak máku. Jen na velké desce jsem jich napočítal šest! Zastaví-li se u památky Němec, bude asi kroutit hlavou, co tu bylo vytvořeno…
V levém sloupci uvádím jména čitelná na skenu pohlednice. Neúplná jména jsou zakrytá jiným kamenem. V pravém sloupci jsou stávající nápisy. Chybná jména jsou zvýrazněna tučně. Pět z devíti čitelných jmen je na současných tabulkách uvedeno chybně či nesmyslně.
Franz Lang správně
Theodor Ta…. kámen bez tabulky
Rudolf Gärtner správně
Josef Juppe Gustav Juppo
Gustav Tippelt Josef Juppolt
Bruno Zimmermann správně
Rudolf Seibt správně
Hugo Uhmann Hugo Ummann
Rudolf Seidemann Rudolf Seldemann
Josef …..ge kámen bez tabulky
Emil Vater Emil Dalov
Město Lučany a jeho obyvatelé pečují o svoje památky opravdu příkladně. V tomto případě se však něco nepovedlo. Škoda, že se iniciátoři a tvůrci renovace neporadili s kýmkoliv znalým německého jazyka a starého písma. Pak by nemohlo dojít k tak trapnému diletantismu. Dle mého názoru jde o promarněnou příležitost…
Závěrem ještě uvedu, že jednu z původních kovových tabulek náhodně našel majitel blízké chalupy zahrabanou v zemi. Byla pak až do obnovy upevněna na jednom z pomníčků.
No jo ty chytráku.ještě jim tam polož kytky a budem truchlit za němce.vlastně proč ne .nejdřív je odsun a pak jim opravujete pomníky
Nestačí truchlit, všechny památníky a hroby Němců by se měly opravit. Je 21. století, staré křivdy by měly být zapomenuty.