Kříž Práce – nový ochranný kříž v lomu Ruprechtice
Práce lomařů a kameníků je odedávna velice těžká i nebezpečná. Však se také nejen v Jizerských horách můžeme setkat s pomníčky, připomínajícími nehody spojené s jejich dílem. Jak už se mohli čtenáři časopisu dozvědět, lom Ruprechtice nabízí kromě svých tradičních výrobků i věci méně obvyklé. Jde o křížky umístěné na lomových stěnách, němé strážce zdraví a životů pracovníků lomu. Jak bylo zjištěno, v jejich účinek věří i ti nevěřící… Náš příspěvek se proto věnuje krátkému pohledu na tato místa.
V horkých dnech letošního léta se dalo pozorovat, že letitý kříž umístěný na hraně lomu Lednice se začíná naklánět (viz Patron 2/2016 – pozn. redakce). V té době se v mé partě zrovna vyráběly žulové menhiry pro náročného zákazníka. Z jejich délky okolo šesti metrů občas zbyl kus, tedy odlom, který evokoval myšlenky využít ho ke vztyčení. Nápad byl tedy na světě a jeho zrealizování bylo už, obrazně řečeno, dílem okamžiku.
Určili jsme výšku, poměrově k ní paže a hrot kříže. Zbývalo navrhnout průměr, délku zajišťujících čepů a zakotvení do vhodného podloží. Jasnou volbou bylo, že kříž bude hrubý, lamačsky provedený, syrový. Nešlo nám o čisté kamenické provedení jako při obvyklých zakázkách. Vývrty v jeho stranách nám připadly adekvátní naší práci a lidem, které má ochraňovat. Jako nejvhodnější se pro umístění čtyřmetrového drobečka ukázalo takřka stejné místo, kde stál „původní“ křížek.
Protože bylo nezbytné dbát na bezpečnost, musel se vysoký a štíhlý kámen umístit adekvátně od hrany lomu. Rozhodli jsme se proto, že kříž zasadíme na čep do hlubokého lože krásně zpatinovaného „bluďáku“ ideálně vejčitého tvaru. Vyniklo tak propojení přírodně modelovaného a technicky odvrtaného kamene. Myslím, že záměr vyšel a tyto dvě diference si neodporují. Už během stavby se starý kříž na hraně Lednice definitivně odlomil a pomyslně tak předal štafetu kříži novému. Zajímavou skutečností bylo, že se právě v čase přirozeného konce křížku staly úrazy dvěma vedoucím pracovníkům, a tak jsme vždy na konci pracovní směny spěchali s rychlým dokončováním nového strážce. Do jaké míry se jednalo o náhodu, je na představě každého…
Protože se odedávna dávají jména lidem i věcem, byl jsem hned přesvědčen, že náš kříž by se měl nazývat Křížem Práce. Přejme si tedy, aby byl ochráncem životů dělníků při nebezpečné a nelehké těžbě kamene, a to jak v pracovních dnech, tak i v čase odpočinku před dalším náročným dnem.
Autor článku děkuje svému vedoucímu Jakubu Šrekovi za schválení záměru, a Václavu Bendovi za pomoc se stavbou a čepováním jednotlivých dílů kříže.
Vojtěch Mai, lamač