Slavnost požehnání Wenzerichova pomníku
Po předchozích přípravách zahájili členové Spolku Patron v pátek 4. srpna 2017 opravu Wenzerichova pomníčku, který připomíná nehodu Floriana Krauseho, přezdívaného Wenzerich.
V údolí Smědé ho najdeme při zeleně značené turistické cestě mezi Sedmitrámovým mostem a Zadní Studánkou. Krause v těchto místech přišel 19. března 1866 o život při svážení dřeva. Osudným se mu stal úder ojí dřevařských saní s následným těžkým otřesem mozku. Tak je to úředně zapsáno v matrice. Zřejmě po druhé světové válce byla i tato památka rozvalena. O opravu se postaral Miloslav Nevrlý, který v knize Připomínky zašlých časů píše: „S mým přítelem Otou Veselým jsme jej znovu 8. července 1961 vztyčili (byl jsem tehdy mladší a silnější než dnes) a vyfotografovali, ale znovu jej později kdosi shodil.“
O další opravu se postaral Emil Novák v roce 1965. V dopise z 21. září 1964 psal Miloslavu Nevrlému: „Kříž, který se dříve nahoře nacházel, je již dávno pryč. Chtěl bych tento pomníček (s pomocí přátel!) znovu postavit, a to v dubnu nebo květnu 1965.“ Emil ale žádné pomocníky nenašel, a sám nebyl s to nejtěžší vrchní část vyzvednout do potřebné výšky. Proto odložil prostřední pískovcový kvádr za pomníčkem, kde čekal nepoškozen až do současnosti. V dopise dále prosí Miloslava Nevrlého o zhotovení česko-německé tabulky. To se také stalo.
Počátkem letošního roku navrhl Herbert Endler zařadit mezi hlavní spolkové akce opravu „Wenzericha“. Nápad se ujal a již 2. dubna 2017 navrhovatel zajistil zdokumentování současného stavu. Pak už jsme mohli přistoupit k přípravě a vlastní práci.
Během prvního srpnového pátku členové spolku nakloněný pomníček kompletně rozebrali a všechny tři díly zbavili lišejníků a mechů. Vyhlouben byl základ a v něm vybetonována nová základová deska. Bez toho by nebylo možné pomníček srovnat. Sejmuta byla současná tabulka s nápisem a z pískovce byly odstraněny zbytky hřebíků a šroubů. Restaurátorka ošetřila všechny díly speciálním roztokem.
Obnova pokračovala 11. a 18. srpna, kdy se několika silným a šikovným mužům ze Spolku Patron podařilo sestavit Wenzerichův pomníček do původní podoby. Nyní je opět složen ze žulového soklu a pískovcového prostředního a vrchního bloku. Všechny tři části jsou nově spojeny ocelovým čepem. Aby bylo usazení možné, bylo nezbytné vyzvednout nejtěžší vrchní blok do výšky asi 75 cm a nasunout ho na připravený čep. Asi není třeba zdůrazňovat, že šlo o náročnou akci. V závěru se dostavil i Pavel Koňařík, jemuž bylo zadáno namalování dvou obrázků. Horní zobrazuje sv. Šimona, jenž je – mimo jiné – i patronem dřevařů a lesních dělníků, spodní pak znázorňuje svážeče dřeva a nese i česko-německý text.
Pomníček byl nyní připraven pro odborný restaurátorský zásah. Vanesa Trostová opravila a doplnila poškozené a chybějící pískovcové části a na vrchol památky umístila 25. září kovaný křížek, který vykoval oldřichovský kovář Jan Moravec. Nakonec byly 13. října upevněny i připravené obrázky.
Ze členů spolku se na vlastní opravě podíleli Libor Bednařík, Zdeněk Buriánek, Herbert Endler, František Golis, Jiří Herčík, Jan Preisler a Ota Simm. Další pomáhali organizačně. Všem, kteří jakkoliv k opravě přispěli, patří dík.
Slavnostní představení obnoveného Wenzerichova pomníčku veřejnosti a požehnání hejnickým farářem Pavlem Andršem bylo naplánováno na sobotu 21. října 2017 od 14 hodin. Asi nám byl příznivě nakloněn i sv. Petr, neboť počasí přítomným přálo. První z nich se u pomníčku scházeli již od 13. hodiny. Seshora i zespoda přicházeli členové Spolku Patron a postupně i mnoho dalších zájemců. Dostavili se místní patrioti, turisté, horolezci, znalci a badatelé, prostě milovníci Jizerských hor a drobných památek ze široka daleka, dokonce i z Německa a Rakouska. Postupně přišlo přes 80 účastníků všech věkových kategorií. Rádi jsme mezi sebou přivítali hejnického faráře Pavla Andrše.
K čestným hostům patřil Ekkehard Seeliger z Bautzenu, který se rozhodl podpořit opravu pomníčku významnou částkou. Přivedl jej mezi nás Albrecht Kittler z Herrnhutu, jeho bratranec, autor jedinečné monografie o Rudolfu Kauschkovi.
Za symbolickou lze považovat účast hraběnky Agathe M. Széchényi s bratry Jenöm a Sándorem, pravnuků Franze Clam-Gallase. V době, kdy k nehodě dřevaře Floriana Krauseho došlo, patřily okolní lesy a pozemky právě tomuto rodu. Významných hostů ale přišlo mnoho a jmenovat jen některé z nich by nebylo fér. Uvést všechny zase neumožňuje rozsah tohoto příspěvku.
Slavnostní setkání uvedl a hosty za Spolek Patron přivítal Milan Poláček, načež Herbert Endler promluvil o minulosti pomníčku, proč zde byl postaven, jak byl ničen a zase opravován. Poté Pater Andrš poprosil Boha, aby seslal požehnání na toto místo a to se stalo posilou pro každého, kdo tudy prochází. V další části H. Endler seznámil přítomné s průběhem poslední opravy a závěr s poděkováním všem účastníkům patřil opět M. Poláčkovi.
Popřejme obnovenému Wenzerichovu pomníčku „dlouhá léta“.
Chronologický přehled dosavadních oprav
- 8. 7. 1961 – Miloslav Nevrlý a Ota Veselý provedli první známou poválečnou opravu rozvaleného pomníčku. Pomníček zanedlouho opět někdo shodil.
- 4. 7. 1965 – Emil Novák sestavil sám znovu pomníček a připevnil novou tabulku, kterou zajistil M. Nevrlý a česko-německý text napsal Emil Horák. Emilio si zapsal, že to „byla těžká dřina“.
- 13. 5. 1982 – E. Novák nahradil zkorodovanou a kameny poničenou tabulku novou měděnou. Zhotovil ji Jiří Fára z Libverdy. Poškozené části opravil cementovou kaší.
- 25. 9. 1987 – Herbert Endler nalezl tabulku spadlou na zem, což oznámil E. Novákovi. Tabulku téhož roku upevnili s Gerhardem Kutnarem a manželi Zítkovými zpět na pomníček.
Na video ze slavnostního požehnání se můžete podívat ZDE.
Galerii fotografií Petra Bímy si můžete prohlédnout ZDE.