Památka Karla Nádeníka na Smrku
O tom, že Karel Nádeník před necelými dvěma roky zakončil nečekaně svou pozemskou pouť po milovaných Jizerských horách, jsme psali jak v našem časopisu Patron, tak i zde na spolkovém webu.
Karel se narodil v Novém Městě pod Smrkem a prožil v něm celý život. Zde se věnoval své rodině, žákům, jež učil na základní škole, s manželkou Evou pečoval o dům a zahrádku, zabýval se svými koníčky. Novoměstští zastupitelé poctili jeho lidské a morální hodnoty tím, že mu v květnu 2008 udělili čestné občanství.
Nad Novým Městem se zvedá hora Smrk, která se stala jednou z Karlových lásek. Stoupal na ni v létě i v zimě, za slunečního svitu,v dešti i mlze, za jakéhokoliv počasí.Sotva by se našel někdo, kdo byl v poválečné historii na Smrku častěji než on.Znal proto tu horu jako málokdo jiný a současně se zasloužil o její současný vzhled. Nejedna pamětihodnost a místo na Smrku je s ním těsně spojeno.
Své znalosti též publikoval, a to zejména v časopisu Krkonoše – Jizerské hory, v Ročenkách Jizersko-ještědského horského spolku i v řadědalších publikací. Nejvýznamnějším jeho dílem je kniha nazvaná Smrk – král Jizerských hor. Kromě textů byl i autorem mnoha výborných fotografií.
Loni na podzim vznikla mezi členy Novoměstského okrašlovacího spolku myšlenka věnovat Karlu Nádeníkovi pamětní tabulku. Společně vytvořili její návrh, načež ji Jan Bláha vyrobil. Na vrcholu Smrku ji v dubnu 2017 upevnil Jaroslav Čech. Za tyto poskytnuté informace děkuji Miloslavu Bláhovi z Novoměstského okrašlovacího spolku.
Karla Nádeníka jsem poznal jako skromného muže a domnívám se, že by si nepřál být jakkoliv připomínán. Jsem ale přesvědčen, že si pohlednou a rovněž skromnou památku plně zaslouží. A kde jinde by měla být umístěna, než na Smrku, králi Jizerských hor?
Otokar Simm