Navštivte stálou expozici Spolku Patron
Asi mi dáte za pravdu, že drobné památky, kterým zde zjednodušeně říkáme pomníčky, jsou jedním z jizerskohorských fenoménů. Co si pod tímto pojmem představit? Jsou to například kapličky, boží muka na okrajích silnic a při lesních a polních cestách, nebo pouhé kříže upevněné na stromech či skalách, které připomínají různé, často tragické události.
Řada z nich má původ již v 19. století a jsou vlastně připomínkou zašlých časů. Příběhy s nimi spojené vyprávějí o nehodách dřevorubců a svážečů dřeva, o dávných přestřelkách pytláků s hajnými, nebo o nešťastných lidech, kteří dobrovolně sáhli na svůj život. Pomníčky a jejich příběhy jsou předávány z generace na generaci a jsou tedy i spojnicí minulosti se současností. Především díky péči několika nadšených starousedlíků, zůstaly mnohé z nich zachovány i po výměně obyvatelstva v poválečné době.
Novodobá obliba vyhledávání pomníčků Jizerských hor nastala po vyjití Knihy o Jizerských horách autora RNDr. Miloslava Nevrlého v roce 1976. Autor mistrovským jazykem přiblížil čtenářům kromě nádherné přírody i pomníčky. Bádal ve starých, německy psaných pramenech, a vyhledal řadu příhod, které se k těmto památkám vážou. Obnovil tak povědomí o tradicích a událostech, jež bylo zpřetrháno s poválečným odsunem německého obyvatelstva. Kniha se vzápětí stala bestsellerem a ojedinělý fenomén – romantické hledačství jizerskohorských pomníčků – byl na světě. Vedle hledačů, jejichž cílem bylo podle knihy pomníčky najít a své nálezy si nakreslit nebo vyfotografovat, vyráželi do hor i nadšenci obtěžkaní nářadím. Jejich cílem bylo pomníčky opravovat a udržovat.
Tak vznikla neformální skupina lidí, kteří se v letech 1978 – 1980 scházeli nejen na horách, ale i na společných schůzkách, kde si vyměňovali informace a poznatky. Žádný oficiální název tato parta zatím neměla. Až v roce 1990 přijala název Patron a 1997 byla zaregistrována Ministerstvem vnitra ČR jako občanské sdružení Spolek Patron. Od prvopočátků Spolku Patron uplynulo tedy již bezmála úctyhodných 40 let. Za tuto dobu Spolek Patron obnovil dobrovolně a bez nároku na odměnu, stovky drobných památek, pro své členy vydává i vlastní časopis a shání peníze na nezbytné výdaje. V současnosti v řadách Spolku Patron, z.s. působí téměř stovka členů a příznivců se zaměřením na vyhledávání, evidenci a opravy drobných památek.
Setkáváme se pochopitelně i s řadou nešvarů, ať již s vandalským chováním, ničením pomníčků či odcizením tabulek s obrázky a křížků. Některé původní památky bohužel dokonce nevratně mizí. Pokud ke ztrátě dojde, snaží se členové Spolku Patron vytvářet co nejvěrnější kopie. Především se však snažíme drobné památky udržovat ve stavu, který tuto paměť horské krajiny zachová i pro další generace. Smyslem stálé expozice v Jiřetíně pod Bukovou je nejen podrobněji představit letitou činnost Spolku Patron, ale i onen v úvodu již uvedený fenomén Jizerských hor, jakými bezesporu pomníčky jsou.
Budeme potěšeni, pokud lidé nebudou v drobných památkách vidět jen němé svědky časů dávno minulých. Až se u některé z nich příště zastavíte, zaposlouchejte se – vždyť vyprávějí o osudu kraje a lidí, o jejich víře, naději, radosti i smutku. Jsou přeci nedílnou součástí paměti krajiny – našeho domova…
Závěrem zbývá poděkovat obci Jiřetín pod Bukovou, především starostovi Ing. Josefu Kucinovi a místostarostce Ing. Blance Patrové. Bez nich by stálá spolková expozice nemohla vzniknout, natož být umístěna v tak reprezentativních prostorách, jaké Vila Schowanek bezesporu představuje.
Herbert Endler, foto autor